To není možný. 15 minut se snažím v GUI dopátrat toho, jakou verzi Windows 10 mám nainstalovanou. První místo, kde by to člověk hledal, selhalo.

Zaboha jsem si nedokázal vzpomenout, jak se jmenuje ten program, zobrazující systémové informace. No, jmenuje se Systémové informace (System information)
Více...
Poté, co se mi minulou sobotu na notebooku po rebootu nainstalovala verze 1511, build 10586.3, jsem se o týden později snažil tento build nacpat i na Intel NUC krabičku. Windows Update jej ale nenabízí. Četl jsem pár článků, že Microsoft aktualizoval oba způsoby, jak stáhnout ISO soubor, tak jsem je zkusil – výsledek v obou případech – build 10240 z léta. Tak jsem začal hledat, co se to děje. Více...
Microsoft nabízí vcelku snadno použitelnou utilitu Windows 10 Media Creation Tool. Člověk si musí vybrat bitovou variantu, pak edici a ve finále jazyk. Funguje to pěkně, ale pokud potřebuji Home i Pro, CZ i EN a nedejbože kromě x64 ještě něco v x86, je to hromada ISO souborů, potažmo DVD.
Proto jsem uvítal tenhle odkaz – Windows 10 Tech Bench. Ve spodní části si člověk vybere Windows 10 (KN či N nebrat), vybere si jazyk a následně bitovou edici. Stažené ISO obsahuje jak Home, tak Pro verzi – nainstalována bude ta, které odpovídá buď zabudovaný (embedded) nebo ručně zadaný (digital entitlement) klíč.
Vypršel mi StartSSL certifikát, tak jsem si před obnovou řekl, že už je na čase obměnit SHA1 za SHA256. No jo, jenže IIS Manager ve Windows Serveru 2012 R2 vyrobí CSR automaticky jen s SHA1. Tak dobrá, nahodím mmc.exe, přidám si Certificates snap-in a holt ten požadavek vyrobím ručně. V tu chvíli jsem netušil, jakou zábavu jsem si připravil pro pár hodin v průběhu několika dalších dní.
Úvodem jsem dal Request New Certificate…. Špatně, správně je nutné zvolit Advanced Operations a následně Create Custom Request… Více...