K mému překvapení Microsoft před Vánoci vydal verzi 2.0 často používaného P2V nástroje Disk2vhd. Novinkou je podpora cílového VHDX formátu, podpora WinRE oddílů, možnost snímání vyměnitelných médií. A jelikož s VSS jsou trable, přibyla i možnost zvolit snímání “živého” oddílu bez využití VSS.
Stáhnout lze buď ZIP archív nebo Disk2vhd přímo spustit z Windows Sysinternals části TechNetu.
Přestávám chápat, co všechno může Microsoft po…t. Jak jsem psal včera, objevil jsem se zpožděním CU3, který by měl opravovat OWA Premium rozhraní pro IE 11. Tak jsem si říkal, paráda, nainstaluji a bude pokoj. Nakonec z toho byl dvouhodinový výpadek a totální deziluze.
Vše začalo touto chybovou hláškou při prvním pokusu o instalaci CU3:
Error:
Unable to remove product with code 4934d1ea-be46-48b1-8847-f1af20e892c1. Fatal error during installation. Error code is 1603. Last error reported by the MSI package is 'Unable to install because a previous Interim Update for Exchange Server 2013 Cumulative Update 1 has been installed. Please use Add/Remove Programs to uninstall the Interim Update before running this setup again.'.
Říkám si, něco podobného tady už bylo, tak to zkusíme znovu. Ouvej, stejný konec. No jo, jenže Exchange nefunguje. No, tohle už tady taky bylo – kouknu na služby – a vskutku všechny Disabled. Tak jo, tak já teda ten hotfix odinstaluju. Koukám do Uninstall program, View installed updates a pod Exchange 2013 CU1 vidím jeden jediný Security hotfix.

To by mne čert vzal, vždyť podle komentáře u tohoto článku by nemělo být nutné Security hotfixy z předchozího CU odinstalovávat a tohle by se nemělo vůbec stát! Více...
Tohle mi nějak uteklo. Již na konci listopadu (konkrétně 25.11.) vydal Microsoft Update Rollup 3 pro Exchange Server 2010 SP3 a zároveň Cumulative Update pro Exchange 2013. V popisu balíku pro Exchange 2010 je napsáno, že neobsahuje výrazný kritický hotfix. U balíku pro Exchange 2013 je to už jinak, obsahuje opravu potenciálního problému se zálohou Exchange dat, která by za jistých podmínek nemusela jít obnovit. A taková záloha je … censored.
Nicméně proč o tom píšu – oba dva balíky obsahují nápravu chyby, která mne neuvěřitelně vytáčela. Internet Explorer 11 totiž v identifikaci prohlížeče přestal používat řetězec “MSIE”. A co se nestalo? Produkty té samé firmy s tím nepočítaly, takže uživatelé IE 11 nemohli používat OWA Premium rozhraní, pokud si nezařadili konkrétní stránku do Compatibility View seznamu (který se mimochodem v IE 11 přestěhoval naprosto hloupě).
Oprava je na světě, tak jdu instalovat.
Obrátil se na mne kolega z Francie se zajímavým požadavkem – jak nastavit Exchange, aby každý nově založený uživatel měl zakázány protokoly IMAP4 a POP3. Nastavení protokolů na již existujících schránkách je jasné a známé, ale jak to nastavit “by-default”? Nakonec jsem zapátral a našel částečné řešení na této stránce. Více...
Na jednom serveru jsme se potkali s opakovaným selháváním zálohy virtuálního stroje. Hlášky, které se objevovaly v EventLogu, byly velmi podivné. Zkoušeli jsme zálohovat pomocí Symantec BackupExec, Windows Server Backup, Altaro Hyper-V Backup. Chyba vypadala všude stejně: Více...
Narazil jsem dnes na problém Windows Serveru 2008 R2, na kterém byl nainstalovaný IE 11. V IIS byl nakonfigurovaný intranetový web, který vyžadoval Windows ověření (Kerberosem nebo NTLM). Zatímco vzdálený přístup na web z jiného počítače šel bez problémů, z lokálně puštěného prohlížeče ani omylem.
Dohledal jsem, že je to zabezpečení “by design” už od doby WXP SP2 a Windows Serveru 2003 SP1. Jde o to, že systém kontroluje, zdali autentizace pomocí FQDN DNS jména obsahuje název serveru. A pokud ne, zobrazí se HTTP 401.1 – Unauthorized: Logon Failed. Více...