Potřeboval jsem dostat počet mailboxů na jednotlivých Exchange serverech v celé Exchange organizaci, přičemž na některém serveru je více mailbox databází, na některém pouze jedna. Správný skript jsem našel zde, jen jsem jej trochu upravil k tomu, co potřebuji.
Set-AdServerSettings -ViewEntireForest $true –PreferredGlobalCatalog dc.metro.tld
$exchservers = Get-Exchangeserver
foreach($exchserver in $Exchservers)
{
get-mailbox -Server $exchserver.name | Group-Object Database | Select-object Count,Name
$exchserver.name
}
V předchozím příspěvku jsem detekoval nepoužívané mailboxy, zde vylezou celkové. Takže používané = celkové – nepoužívané.
Našel jsem zajímavý skript na detekci neaktivních mailboxů. Často se totiž potkávám s tím, že datum posledního přístupu ke schránce nejde použít, buď kvůli antivirovému nebo zálohovacímu systému, které toto datum změní. Výše uvedený skript však na to jde jinak – kontroluje nejnovější položku v Odeslané poště.
Zprovoznění skriptu ale není úplně triviální. Pokud skript umístím např. do C:\bat\, tak je pak nutné v PowerShellu spustit toto:
. c:\bat\InActiveMBX.ps1 (opravdu je před cestou tečka následovaná mezerou)
Get-InActiveMailbox
Z dostupných přepínačů používám –Server nebo –Database a poté –Idledays. Z prvních dvou uvedených se smí použít vždy jen jeden.
Testovací spouštění mi pořád dávalo naprosto nesmyslná čísla v počtu neaktivních uživatelů ve třech mailbox databázích a vůbec to nebralo v potaz další tři mailbox databáze. No strávil jsem nad tím dlouhou dobu, abych nakonec zjistil, že jsem zase narazil na default nastavení PowerShellu, na kterých jsem si vylámal zuby už asi před půl rokem, akorát jsem si to tenkrát nenapsal.
Pokud mám forest s hromadou domén a chci, aby se Exchange příkazy týkaly i jiných objektů z ostatních domén (tj. nejen z té domény, kde je umístěn Exchange server), tak je třeba na začátku PowerShell skriptu spustit toto:
Set-AdServerSettings -ViewEntireForest $true –PreferredGlobalCatalog dc.domain.tld
Teprve poté mi skript začal dávat správné výsledky, protože uživatelé Exchange serveru ve forest root doméně jsou i v jiných doménách.
Tohle je natolik odlišné, že si to musím poznamenat, protože to do příště zase zapomenu. Uživateli byla na Exchange serveru přidána práva do schránky jiného uživatele. Potřeboval jsem otevřít v Outlooku 2011 for MAC otevřít tu druhou schránku – a vylámal jsem si na tom zuby, protože se to nastavuje dost odlišně. Outlook 2011 for MAC existuje pouze v angličtině, takže anglicky.
Tools, Accounts, click on Exchange Account and press Advanced. Choose Middle tab (Delegates). Go to the bottom box (People I am delegate for), press the + symbol. In the search box search for the new e-mail address. Click on this address, press OK twice.
W2008 R2 a W2012 přináší zajímavou fíčuru – možnost změnit snadno edici. Bohužel to funguje jen směrem nahoru. V dřívějších verzích Windows bych to chápal, různé edice obsahovaly různé funkce a změna edice např. z Enterprise na Standard by byla docela problematická. Nicméně u Windows 2012 se říká, že vše je stejné, liší se jen práva virtualizace. Asi to bude problém v rozdílných možnostech určitých rolí, bůh ví.
Zjištění aktuální edice W2012:
DISM /Online /Get-CurrentEdition
Essentials vrátí Current Edition : ServerSolution
Standard vrátí Current Edition : ServerStandard
Datacenter vrátí Current Edition : ServerDatacenter
Zjištění možné cílové edice W2012: Více...
Říkal jsem si, že to není možné. Poté, co mne kontaktovali kolegové ze Střední Ameriky, jsem zjistil, že to je možné. Jeden DC je hardwarově mrtev a na druhý se nedokáže nikdo z lokálních IT připojit, protože to vypadá, že zapomněli heslo.
Jelikož jedou na W2008R2, poslal jsem jim tento návod - http://www.howtogeek.com/106333/how-to-reset-your-forgotten-domain-admin-password-on-server-2008-r2/.
Napadlo mne se preventivně podívat, jak tuto situaci řešit v případě, kdy by byl na DC nasazen W2012 nebo W2012 R2. No, kupodivu naprosto stejně. Výborný step-by-step návod, dokumentující odlišnosti obrazovek mezi W2008R2 a W2012, je tady - http://vthoughtsofit.blogspot.cz/2013/03/reset-your-domain-administrator.html.